dnes je 4.1.2025

Input:

568/2009 Z.z., Zákon o celoživotnom vzdelávaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov, v znení účinnom k 1.9.2015

568/2009 Z.z.
[zrušené č. 292/2024 Z.z.]
ZÁKON
z 1. decembra 2009
o celoživotnom vzdelávaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov
V znení:
Predpis č.
K dátumu
Poznámka
315/2012 Z.z.
1. 11. 2012
mení a dopĺňa 20 novelizačných bodov
315/2012 Z.z.
1. 1. 2013
dopĺňa § 21 a § 21a
292/2014 Z.z.
1. 11. 2014
mení a dopĺňa 8 novelizačných bodov
188/2015 Z.z.
1. 9. 2015
mení § 28b
Národná rada Slovenskej republiky sa uzniesla na tomto zákone:
Čl. I
PRVÁ ČASŤ
ZÁKLADNÉ USTANOVENIA
§ 1
Predmet úpravy
(1) Tento zákon upravuje
a) celoživotné vzdelávanie, v ktorom ďalšie vzdelávanie nadväzuje na stupeň vzdelania dosiahnutý v školskom vzdelávaní,
b) akreditáciu vzdelávacích programov ďalšieho vzdelávania,
c) pravidlá a postupy overovania a uznávania výsledkov ďalšieho vzdelávania zamerané na nadobudnutie čiastočnej kvalifikácie a úplnej kvalifikácie,
d) národnú sústavu kvalifikácií,
e) informačný systém ďalšieho vzdelávania,
f) systém monitorovania a prognózovania vzdelávacích potrieb ďalšieho vzdelávania,
g) kontrolu dodržiavania podmienok akreditácie a dodržiavania podmienok udelenia oprávnenia na vykonávanie skúšky na overenie odbornej spôsobilosti (ďalej len „oprávnenie”).
(2) Tento zákon sa nevzťahuje na nadobúdanie, hodnotenie a overovanie odbornej kvalifikácie na účely výkonu povolaní podľa osobitných predpisov,1) na prípravu na výkon odborných činností podľa osobitných predpisov,2) na vzdelávanie uskutočňované podľa osobitného predpisu3) a na vzdelávanie uskutočňované na vysokých školách.4) Týmto zákonom nie je dotknutá pôsobnosť iných právnických osôb a fyzických osôb podľa osobitných predpisov.
§ 2
Celoživotné vzdelávanie
(1) Celoživotné vzdelávanie sú všetky aktivity, ktoré sa uskutočňujú v priebehu života s cieľom zlepšiť vedomosti, zručnosti a schopnosti. Celoživotné vzdelávanie ako základný princíp výchovy a vzdelávania uplatňovaný vo vzdelávacej sústave Slovenskej republiky tvorí
a) školské vzdelávanie a
b) ďalšie vzdelávanie nadväzujúce na stupeň vzdelania dosiahnutý v školskom vzdelávaní.
(2) Školským vzdelávaním je výchova a vzdelávanie uskutočňované v materských školách, základných školách, gymnáziách, stredných odborných školách, konzervatóriách, školách pre deti a žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami zriadených podľa osobitných predpisov5) a štúdium v akreditovaných študijných programoch na vysokých školách uskutočňované podľa osobitného predpisu.4) Úspešným absolvovaním školského vzdelávania sa získava stupeň vzdelania.
(3) Ďalším vzdelávaním je vzdelávanie vo vzdelávacích inštitúciách ďalšieho vzdelávania (ďalej len „vzdelávacia inštitúcia”) nadväzujúce na školské vzdelávanie alebo iné vzdelávanie, ktoré nadväzuje na školské vzdelávanie. Ďalšie vzdelávanie umožňuje získať čiastočnú kvalifikáciu alebo úplnú kvalifikáciu alebo doplniť, obnoviť, rozšíriť alebo prehĺbiť si kvalifikáciu nadobudnutú v školskom vzdelávaní, alebo uspokojiť záujmy a získať spôsobilosť zapájať sa do života občianskej spoločnosti. Úspešným absolvovaním ďalšieho vzdelávania nemožno získať stupeň vzdelania.
(4) Ďalšie vzdelávanie sa uskutočňuje v štátnom jazyku6) a podľa záujmu účastníkov ďalšieho vzdelávania a možností vzdelávacích inštitúcií aj v inom ako štátnom jazyku.
§ 3
Vymedzenie niektorých pojmov
Na účely tohto zákona sa rozumie
a) vzdelávacím programom ďalšieho vzdelávania (ďalej len „vzdelávací program”) ucelený